Oglej si video ali poslušaj podcast z mojo mami Terezo Rupnikern, ki mi je predala najpomembnejše modrosti, ki jih po mojem mnenju starš lahko preda otrokom – stik z naravo, naraven način življenja in iskanje odgovorov v sebi in naravi. Že kot otrok sem jo navdušeno opazovala, kako je bosa uživala ob nabiranju cvetlic, sončenju ob drevesu ali na travi in pela Kekčeve pesmi.
Pred majhno skupino je imela Tereza predstavitev o drevesih, kar me je navdihnilo za ta pogovor, saj me fascinira dejstvo, da ima vsako drevo drugačen učinek in namen.
Tereza je poleg breze, bukve, lipe, kostanja, oreha in smrekovcev predstavila tudi hrast, ki predstavlja močno in stabilno energijo. Deluje pomirjevalno, znižuje pritisk, popravlja krvno sliko, pospešuje prekrvavitev telesa in blagodejno vpliva na bolezni ožilja.
Več o drevesih na spletni strani kmetije Plavica, kjer Tereza najraje nakupuje in zaupa njihovi kvaliteti.
NOTRANJA UPORABA
🌿 Čaj iz hrasta (čaj 1, čaj 2)
- Pri ustavljanju hudih drisk, krvavitvah iz želodca in črevesja.
- Če nimamo pripravka iz pegastega badlja, zelo pomaga pri zastrupitvah z gobami, pri kačjem piku.
- V kombinaciji s preslico in pelinom za zdravljenje oteklih nog.
- Za zdravljenje zastarele borelioze, blaženje stranskih učinkov kemoterapije, uravnavanje delovanje ščitnice. Pijemo po tri skodelice kave na dan toliko časa, da se stanje izboljša. Pri stranskih učinkih kemoterapije pijemo kavo med kemoterapevtskim zdravljenjem in po njem, če je potrebno.
ZUNANJA UPORABA
- Za kopeli in obkladke pri starostnih boleznih kože (boleča koža, zoprno srbenje), za dojenčke, ki imajo na koži izpuščaje, pri šenu, ekcemih, zunanjih hemoroidih.
🌿S prevretkom hrastove skorje in srčne moči umivajte kožo vsaj trikrat na teden.
BREZA
Breza je drevo, ki spomladi prečrpa največ vode. Če vzamemo stetoskop in ga pritisnemo ob deblo, bomo slišali, kako se voda pretaka. V tej dobi tudi pridobivamo brezov sok. Da bi pridobili sok, odrežemo vejo debelo kot mezinec in čez noč se bo nateklo liter zdravilnega soka. Seveda moramo prej na steklenici opraviti dezinfekcijo. Samo tako, nam bo sok vzdržal brez konzervansov tudi leto dni.
Na brezi je skoraj vse uporabno. Liste nabiramo zgodaj spomladi, ko breza cveti in so lističi mehki in svetlo zeleni. Nekateri uporabljajo tudi lubje. Iz breze skuhamo tudi zelo kvalitetno oglje, s katerim ustavljamo driske in razstrupljamo telo.
Znano je tudi, da je potrebno imeti v savanah brezove vejice, s katerimi se tepeškamo in s tem prekrvavimo kožo.
NOTRANJA UPORABA
🌿 Liste breze (ali rastlinski izvleček) uporabljamo kot najmočnejši diuretik oziroma kot najmočnejše naravno sredstvo za odvajanje vode. Poparek iz breze in lipovega cvetja nam da odličen čaj za hujšanje in čiščenje telesa.
- za čiščenje sečil,
- za odpravljanje cist, polipov na ledvicah, sečilih, žolču, dojkah…
- pri zdravljenju diabetesa,
- za odpravljanje peska in kamnov iz ledvic,
- za odpravljanje kreatinina iz seča,
- za mešanice pri prostatnih obolenjih.
- pri revmatični obolenjih.
- za kopeli, s katerimi odpravljamo nečistoče na koži.
Ker tudi do petkrat poveča odvajanje vode iz telesa, jo priporočamo ljudem s prekomerno težo. Čaj iz breze je razmeroma neokusen, zato ji primešamo še druge rastline, ki močno odvajajo vodo oziroma pospešujejo znojenje. Skupaj z brezovimi listi gre lipa, koruzni laski, preslica, ptičja dresen, drobnocvetni vrbovec, hermelika, smetlike, cvet bezga, regratove korenine, gladež in še kaj. Za izboljšanje okusa mešanicam dodamo meliso, citronko in kakšno aromatično meto.
HMELJ
Hmelj zdravi te bolezni in težave:
- pomirja spolno vzdraženost (priporočeno je pitje čaja).
- Pomaga pri depresijah.
- Ker vsebuje grenke soli, krepi želodec in vzbuja tek.
- Za pomirjanje srčnega utripa. Hmelj pomirja razdraženost in prekomerno živčnost.
- Za odvajanje vode iz telesa.
- Pitje hmeljevega čaja odvaja od kajenja. Čaj je namreč izredno neokusen.